Video
Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego

Aktualności

11.10.2017 / Inne , Wydarzenia

"A jak Araki" - nowa książka Instytucji Filmowej SILESIA FILM autorstwa Natalii Gruenpeter

Komiksowe, kreślone grubą kreską, neonowe jak szkolne zakreślacze i bezwstydnie młodzieńcze, jak na buntownika przystało. Takie jest kino Gregga Arakiego, który od końca lat osiemdziesiątych z tą samą werwą opowiada o dorastaniu i swoich niepokornych bohaterach, których szczerze kocha. Uznawany za jednego z najważniejszych twórców New Queer Cinema Araki pokazał, że o buncie, wyobcowaniu i tożsamości można opowiadać znanym już, lecz przekształconym, niczym młodzieżowy slang, językiem.

INNA. KOBIETY PRZEŁAMUJĄ TABU. Filmy, spotkania i dyskusje

Wydarzenie „INNA. KOBIETY PRZEŁAMUJĄ TABU” (18 – 23 października), dla którego inspiracją jest światowe kino kierujące obiektyw kamery w stronę kobiet, to kino robione przez, dla, w imieniu lub o kobietach. Tegoroczna, pierwsza edycja tego cyklicznego wydarzenia przywołuje obraz „kobiety łamiącej tabu”, przekraczającej granice wyznaczone jej zarówno przez kulturę, jak i naturę.
10.10.2017 / Wydarzenia

Międzynarodowe Forum Koprodukcyjne Regiofund zakończone!

W niedzielę zakończyło się pierwsze Międzynarodowe Forum Koprodukcyjne Regiofund 2017. Za nami cztery dni pitchingów, warsztatów, spotkań z profesjonalistami i paneli dyskusyjnych. Podczas tych czterech dni młodzi producenci, agenci sprzedaży i filmowcy mogli wspólnie się spotkać, wymienić wiedzą, nabyć nowych umiejętności i zintegrować. Mamy nadzieję, że to branżowe spotkanie zaowocuje wspólnymi projektami i poszerzy perspektywy wszystkich jego uczestników.
25.09.2017 / Festiwale i przeglądy

Michał Kwieciński laureatem Nagrody Border Gate

Nagroda Border Gate Award to laur przyznawany przez Forum Regiofund wybitnym osobowościom z branży producenckiej. Nagroda trafia w ręce producentów filmowych, którzy wychodzą poza przewidywalność w stronę tego, co nowe i zaskakujące. Po Peterze Aalbaeku Jensenie, Piotrze Dzięciole i Simonie Chinnie, otrzyma ją w październiku Michał Kwieciński. Każdorazowo nagroda ma inną formę – jest personalizowaną statuetką przygotowaną specjalnie dla laureata.
20.09.2017

Przedpremiera filmu ZGODA i spotkanie z twórcami 2.10 w kinie Kosmos

2 października w katowickim kinie Kosmos odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu "Zgoda", którego akcja rozgrywa się w 1945 roku w Świętochłowicach, w obozie pracy dla Niemców, Ślązaków i Polaków. Seans uświetni spotkanie z reżyserem Maciejem Sobieszczańskim, odtwórcą jednej z głównych ról Jakubem Gierszałem oraz producentem filmu, Zbigniewem Domagalskim. Rozmowę poprowadzi znawca historii Górnego Śląska Józef Krzyk.
SILESIA FILM
Partnerzy Instytucji