Video
Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego

Aktualności

31.08.2017 / Wydarzenia

Antoni Halor – spotkanie, pokaz filmów, wystawa

8 września o godz. 14.00 w "Galerii Artystycznej" na Pl. Grunwaldzkim w Katowicach odsłonięte zostanie popiersie wybitnego artysty plastyka, reżysera filmowego Antoniego Halora. Do obchodów włączyła się Filmoteka Śląska, organizując w kinie Kosmos wernisaż wystawy poświęconej twórczości Halora oraz pokaz wybranych filmów krótkometrażowych jego autorstwa, poprzedzony spotkaniem w którym wezmą udział m.in.: wieloletni współpracownik artysty Józef Gębski oraz znawca historii kina na Górnym Śląsku prof. Andrzej Gwóźdź.

Plenerowa Galeria Artystyczna jest miejscem niezwykłym. Na kilkunastu cokołach znajdują się popiersia osób szczególnie zasłużonych dla kultury i sztuki Górnego Śląska. O tym, kto zostanie uhonorowany, co roku decydują mieszkańcy naszego regionu. W poprzednich latach w Galerii odsłonięto popiersia m.in. Teofila Ociepki, Zbigniewa Cybulskiego, Jerzego Dudy-Gracza, Alfreda Szklarskiego, Henryka M. Góreckiego, Wojciecha Kilara czy Jana Skrzeka. W tym roku do grona artystów dołącza Antoni Halor – artysta wszechstronny, którego twórczości nie da się zamknąć w jednej formule.

Antoni Halor (1937-2011) - reżyser filmowy i telewizyjny, artysta plastyk, członek i współzałożyciel legendarnej grupy Oneiron, literaturoznawca, aktywista w zakresie promowania kultury Górnego Śląska w Polsce i na świecie. Ukończył ASP w Krakowie i PWSFTviT w Łodzi. Napisał doktorat ,,Legenda i prawda. Wokół wybranych mitów w kulturze śląskiej” na Uniwersytecie Śląskim. Autor opowiadań, scenariuszy, esejów i szkiców z dziedziny sztuki, filmu i literatury. Autor licznych książek o kulturze, obyczajach i legendach Górnego Śląska. Od tego roku w Muzeum Miejskim w Siemianowicach Śląskich znajduje się wystawa stała poświęcona artyście.

Program:

godz. 14.00, Plac Grunwaldzki
Odsłonięcie pomnika w „Galerii Artystycznej” na Placu Grunwaldzkim

godz. 14.30, Kino Kosmos, Galeria "Przed Seansem"
Wernisaż wystawy poświęconej twórczości artysty w kinie Kosmos, w Galerii "Przed Seansem". 

godz. 18.00, Kino Kosmos, sala Solaris
Spotkanie przybliżające postać Antoniego Halora jako filmowca, artysty, członka grupy twórczej „Oneiron”, kulturoznawcy. W spotkaniu wezmą udział badacze kultury na Górnym Śląsku, przyjaciele i rodzina artysty m.in.: Józef Gębski (reżyser, scenarzysta, wspólnie z Antonim Halorem autor wielu filmów dokumentalnych), Michał Bukojemski (reżyser filmów dokumentalnych, operator, producent),  prof. Andrzej Gwóźdź (badacz kultury nowych mediów, znawca historii kina na Górnym Śląsku)

Spotkanie zakończy pokaz wybranych filmów krótkometrażowych Antoniego Halora ze zbiorów Filmoteki Śląskiej:

„Czarne-zielone” 
reż. Antoni Halor i Józef Gębski, 1971, reportaż, 16 min.
Bezcenne świadectwo czasu. W jednej z sal szkoleniowych w kopalni Siemianowice odbywa się kurs dla przyszłych górników. Reportaż ukazuje przebieg szkolenia, wnętrza kopalni m.in.: przebieralnie, łaźnię, obejmuje także wywiady z młodymi mężczyznami, którzy przyjechali na Górny Śląsk do pracy.

„Pożegnanie kolejki” 
reż. Antoni Halor, 1968, etiuda szkolna, 9 min.
Impresja na temat likwidowanej trasy wąskotorowej kolejki górniczej w Siemianowicach Śląskich. W czołówce zostały użyte plansze graficzne autorstwa Antoniego Halora.

„Człowiek z laską, czyli portret człowieka praktycznego”
reż. Antoni Halor, 1978, dokument, 15 min.
Portret Jerzego Ziętka, jednego z najbardziej charyzmatycznych działaczy ruchu robotniczego, uczestnika powstań śląskich, cieszącego się do dziś społecznym uznaniem. 

„Ulica, o której trochę wiem” 
reż. Antoni Halor, 1989, dokument, 12 min.
Film śledzi zmiany zachodzące w obrębie jednej z górnośląskich uliczek.

„Drzewo szczęśliwe”
reż. Józef Gębski, Antoni Halor, 1970, animacja, 9 min.
Animacja zrealizowana techniką wycinanki wzorowanej na renesansowych drzeworytach.

bilety: 8 zł 

Zdjęcie: Jakub70 - Praca własna, CC BY-SA 3.0

SILESIA FILM
Partnerzy Instytucji