Video
Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego

Aktualności

25.09.2017 / Festiwale i przeglądy

Michał Kwieciński laureatem Nagrody Border Gate

Nagroda Border Gate Award to laur przyznawany przez Forum Regiofund wybitnym osobowościom z branży producenckiej. Nagroda trafia w ręce producentów filmowych, którzy wychodzą poza przewidywalność w stronę tego, co nowe i zaskakujące. Po Peterze Aalbaeku Jensenie, Piotrze Dzięciole i Simonie Chinnie, otrzyma ją w październiku Michał Kwieciński. Każdorazowo nagroda ma inną formę – jest personalizowaną statuetką przygotowaną specjalnie dla laureata. 

Michał Kwieciński jest jednym z najbardziej doświadczonych, kreatywnych i zasłużonych producentów filmowych i telewizyjnych w Polsce – branżę zna jak nikt inny. Jest założycielem i właścicielem działającej od 1992 r. firmy producenckiej Akson Studio. To dzięki niemu powstały filmy Andrzeja Wajdy, Feliksa Falka, Jana Jakuba Kolskiego, a także reżyserów młodszego pokolenia jak Jan Komasa i debiutantów – jak Paweł Maślona. Wyprodukował cieszące się dużą popularnością seriale oraz zrealizował blisko 150 spektakli telewizyjnych. Autorytet, kompetencje i osiągnięcia zawodowe Michała Kwiecińskiego sprawiają, że jest on współtwórcą sukcesów polskiej kinematografii. Jego zawodowa strategia odzwierciedla ideę twórczego wychylania się w stronę tego, co nowe, zaskakujące i otwarte w produkcji filmowej.

W trakcie Forum Regiofund, zaprezentowany zostanie najnowszy film wyprodukowany przez Akson Studio pt. „Atak paniki” w reż. Pawła Maślony. Zanim film trafi w styczniu 2018 r. do kin, powalczy o Złote Lwy na festiwalu w Gdyni. W brawurowej komedii, w której codzienność zmienia się w czyste wariactwo, ukazując dzikie oblicza bohaterów, zobaczymy m.in. Artura Żmijewskiego, Dorotę Segdę, Nicolasa Bro, Magdalenę Popławską, Grzegorza Damięckiego, Małgorzatę Hajewską-Krzysztofik i Mirosława Haniszewskiego. Otwarty dla widzów pokaz filmu odbędzie się w piątek, 6 października o godz. 20.00 w Kinoteatrze Rialto w Katowicach, przy okazji wręczenia Michałowi Kwiecińskiemu nagrody Border Gate.

Statuetkę dla tegorocznego laureata przygotuje Tomasz Węklar – artysta rzeźbiarz, który projektuje i tworzy zarówno małe formy rzeźbiarskie, jak i większe obiekty przestrzenne. Tworzywem jego prac jest glina, metal i drewno, które łączy w formy hybrydyczne. W procesie kreacji najważniejsze jest modelowanie, będące ciągłym poszukiwaniem formy, dialogiem z materią. Węklar od kilkunastu lat prowadzi pracownię rzeźby w Pałacu Młodzieży w Katowicach.

SILESIA FILM
Partnerzy Instytucji