Video
Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego

Aktualności

04.08.2017 / Wydarzenia

Myślenie według wartości

10 sierpnia, o godz. 18.00, w kinie Kosmos startuje nowy cykl debat "Myślenie według wartości". Tematem rozmów pięciu, comiesięcznych spotkań są podstawowe wartości takie jak: równość czy demokracja. Pierwsza debata skupiona będzie wokół hasła wolność.

Z tematem zmierzą się: Jezuita i psycholog ks. Jacek Prusak, sędzia Jarosław Gwizdak, reżyserka teatralna Aneta Groszyńska oraz filozof Tadeusz Gadacz. Po debacie odbędzie się pokaz filmu podejmującego temat wolności jednostki, czyli "Mechanicznej pomarańczy" Stanleya Kubricka.

Dziś już wiemy, że nie można zbudować przyzwoitego społeczeństwa bez odwołania do wartości. To one są drogowskazem: zarówno w indywidualnym życiu każdego z nas, jak i życiu zbiorowym. O potrzebie powrotu wartości do naszego życia wspólnotowego dobitnie pokazują ostatnie wydarzenia.Na usta wszystkich Polaków wróciły podstawowe wartości: wolność, równość, demokracja, godność, solidarność.

Polacy znów zaczęli pytać o sens i znaczenie podstawowych wartości. Silesia - Film, jako instytucja kultury nie tylko chce, ale powinna wziąć udział w tej ogólnopolskiej dyskusji. Dlatego startuje rozpocząć cykl debat o podstawowych pojęciach - ich sensie i znaczeniu dla naszego życia. Zaplanowany został cykl spotkań, którym będą towarzyszyć pokazy filmów. Hasło przewodnie tych dyskusji - myślenie według wartości to oczywiście nawiązanie do tytułu słynnej książki ks. Józefa Tischnera. Dlaczego wartości są tak ważne w naszym życiu? „Aby zachować się w tym naszym małym świecie, pisał Tischner, ‚musimy umieć czytać wartości’. 

Pierwsze spotkanie będzie dotyczyć jednej z kluczowej wartości. Ważnej dla każdej Polki i Polaka. Oczywiście chodzi o wolność. Dlaczego wolność? Znów należy przywołać Tischnera: „Gdybym ze wszystkich wartości, jakie są w Polsce, miał dać którąś na pierwsze miejsce, dałbym wolność”.

Po debacie odbędzie się pokaz filmu podejmującego temat wolności jednostki, czyli "Mechanicznej pomarańczy" Stanleya Kubricka, arcydzieła sprzed prawie pół wieku, które do dziś poraża, szokuje i pociąga jednocześnie. Głównym bohaterem jest chuligan Alex.Transformacja pozbawionego wszelkich zasad moralnych łobuza w porządnego obywatela poprzez brutalne pranie mózgu (nowatorską terapię) i jego powrót do dawnych praktyk stało się osnową przerażającej wizji Kubricka zaczerpniętej z przełomowej powieści Anthony’ego Burgessa, osadzonej gdzieś w nieokreślonej przyszłości. 

Organizatorem cyklu spotkań dyskusyjno filmowych jest Instytucja Filmowa Silesia Film.

Bilety: 12 zł - kup przez Internet

SILESIA FILM
Partnerzy Instytucji