Video
Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego

Aktualności

29.08.2017 / Wydarzenia

Narodowe Czytanie „Wesela”

Trzy instytucje kultury prowadzone przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego przygotowały wspólne wydarzenie wokół lektury „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Obok Instytucji Filmowej Silesia Film do akcji włączył się Teatr Śląski i Biblioteka Śląska. Przez całą sobotę, 2 września uczestniczyć będzie można w wydarzeniach przybliżających dzieło mistrza. Warsztaty literackie dla najmłodszych, czytanie „Wesela” przez pracowników Teatru Śląskiego oraz na koniec pokaz plenerowy filmu „Demon” na katowickim Rynku to tylko niektóre z części programu Narodowego Czytania w Katowicach.

W Katowicach trzy instytucje Samorządu Województwa Śląskiego wspólnie przygotowały program z wydarzeniami, w których udział jest bezpłatny. Narodowe Czytanie rozpocznie się w Bibliotece Śląskiej, gdzie dla uczestników przygotowano: happening czytelniczy, czytanie fragmentów „Wesela” przez aktorów Teatru Żelaznego, warsztaty literackie i artystyczne oraz gry i konkursy dla rodziców z dziećmi. Uczestnicy wydarzeń będą mogli też zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia z bohaterami dramatu – Panną Młodą i Panem Młodym oraz wziąć udział we wspólnym „chocholim tańcu”. Czytaniu będzie towarzyszyć pokaz „Wesela” w reż. Andrzeja Wajdy oraz specjalna wystawa przedstawiająca najciekawsze wydania sztuki Wyspiańskiego ze zbiorów Biblioteki.  W Teatrze Śląskim, któremu od lat patronuje Stanisław Wyspiański, od godz. 17.00 pracownicy teatru będą czytać całość dramatu na Placu Teatralnym – do publicznej lektury pod okiem dramaturga Artura Pałygi można dołączyć spontanicznie i w każdym momencie. Maraton czytania zaplanowany jest bez żadnych skrótów oraz z pełnymi didaskaliami. Na Finał tegorocznej akcji Narodowego Czytania Instytucja Filmowa Silesia Film przygotowała plenerowy pokaz filmu pokazującego, że motywy znane z dzieła z początku XX w. są wciąż na nowo wykorzystywane i interpretowane przez współczesnych twórców. Projekcja powstałego dzięki wsparciu Śląskiego Funduszu Filmowego „Demona” Marcina Wrony rozpocznie się przed siedzibą teatru na katowickim rynku o godz. 21.00.

Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza”. W kolejnych latach czytano dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię”, „Lalkę” oraz „Quo vadis”. 2 września 2017 roku w całej Polsce decyzją internautów będziemy czytać „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego – dramat w trzech aktach, którego prapremiera odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie.

PROGRAM:

10.30-14.00 | Biblioteka Śląska | Plac Rady Europy | www.bs.katowice.pl
POD OKIEM STAŃCZYKA
– happening czytelniczy | czytanie fragmentów „Wesela” w wykonaniu aktorów Teatru Żelaznego i gości | warsztaty literackie i artystyczne | wystawa | loteria książkowa | gry, konkursy i zabawy dla dzieci | projekcja „Wesela” w reż. A. Wajdy.

17.00 | Teatr Śląski | Plac Teatralny | www.teatrslaski.art.pl
BEZ SKRÓTÓW
– społeczne czytanie całości tekstu dramatycznego „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Pracownicy Teatru Śląskiego pod okiem dramaturga Artura Pałygi będą czytać dramat Wyspiańskiego – zachęcamy do przyłączenia się i wspólnej lektury przed katowickim teatrem.

21.00 | Instytucja Filmowa Silesia Film | Plac Teatralny | www.silesiafilm.com
WESELNE UPIORY 
– plenerowa projekcja filmu „Demon” (2015) w reż. Marcina Wrony. Filmowe dzieło, w którym motyw wesela staje się pretekstem do dyskusji na temat ludzi, narodów i skrywanych wzajemnie mrocznych tajemnic. Produkcję polsko-izraelskiego filmu wsparł Śląski Fundusz Filmowy.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

ilustracja: Stanisław Wyspiański, portret Wandy Siemaszkowej, ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego

SILESIA FILM
Partnerzy Instytucji