Video
Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego

Aktualności

18.04.2017 / Inne

Same Suki dla przyrody

Klub Myśli Ekologicznej w Kinoteatrze Rialto nabierze w czwartek rumieńców za sprawą formacji muzycznej, która w wyrazisty sposób manifestuje swoje proekologiczne poglądy. O godzinie 19:00, 20 kwietnia wystąpią Same Suki.

Niektórych kobiet, podobnie jak Matki Natury, nie da się poskromić. Emanuje z nich dzika żywiołowość.  Same Suki łączą wyraziste, mocne teksty kobiet z miasta z inspiracjami ludowymi.

W nietradycyjny sposób grają na tradycyjnych instrumentach z całego świata – suce biłgorajskiej,  lirze greckiej, cajónie, który ma afrykańskie pochodzenie a dziś wykorzystywany jest w muzyce flamenco, czy wykonanej z jednego kawałka olchy lub brzozy fideli płockiej.

Pięć charakternych kobiet to Magdalena Wieczorek, Marta Sołek, Helena Matuszewska, Justyna Meliszek, Patrycja Napierała. Współgrają one z różnymi bajkami muzycznymi – ethno, klasyką, piosenką aktorską i rozrywkową, muzyką ludową. Mają w swoim dorobku kilka nagród na najważniejszych festiwalach folkowych w Polsce.

Słychać ich głos nie tylko w muzyce. Same Suki protestowały przeciwko budowie elektrowni jądrowej i mocno angażują się w działania ekologiczne. Nie wyrażają też zgody na niedawną nowelizacje ustawy o „ochronie” drzew, lasów i zieleni w Polsce – „Ach mój Borze” to protest song  o „pewnym precedensie”:
„Jest pewna puszcza - wiemy co tam się teraz dzieje.
To ostatnie miejsce, gdzie zanurzysz się w pierwotne knieje.
Ostoja dla ptaków, bobrów, i innych zwierzaków,
tu się najwięcej wolnych żubrów starzeje.
Jest wpisana na listę Unesco,
ale mimo to ostatnio nie ma letko.
Są pewni ludzie dla puszczy bezlitośni,
zrobią wszystko, żeby biznes drzewny rozkwitł.
Walczą o kasę..., walczą o władzę...
Kiepsko sobie radzą z ponoszeniem porażek.”


W Rialcie Same Suki zagoszczą w Klubie Myśli Ekologicznej – zagrają koncert i porozmawiają o tym, co tu i teraz możemy zrobić dla przyrody. XLIII spotkanie KME połączone jest z obchodami Światowego Dnia Ziemi.
Zapraszamy w czwartek o godzinie 19:00, wstęp wolny.

Strona www Klubu Myśli Ekologicznej

Strona www Same Suki

SILESIA FILM
Partnerzy Instytucji