Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy Instytucji

Filmy fabularne

Chce się żyć

Drugi film kinowy Macieja Pieprzycy, "Chce się żyć", na podstawie własnego scenariusza, inspirowanego prawdziwymi wydarzeniami. Opowiedziana w tragikomiczny sposób historia cierpiącego na porażenie mózgowe mężczyzny, który wbrew przeciwnościom losu, stara się znaleźć szczęście. Wyposażony w duży ładunek pogody ducha, chęci do życia i przekonania, że wszystkie ograniczenia można pokonać.  

Jesteś bogiem

Oczekiwany od ponad dekady, film o członkach legendarnej grupy hip-hopowej "Paktofonika". Historia o trzech chłopakach ze Śląska, którzy próbują zaistnieć w świecie bezlitosnych wytwórni i biznesu muzycznego. Tryumfator Gali Nagród "Złote Kaczki"- otrzymał nagrody za: najlepszy polski film oraz scenariusz sezonu 2011/2012. Ponadto tytułem najlepszego aktora sezonu 2011/2012 nagrodzono Marcina Kowalczyka, odtwórcę głównej roli.  

Kret

Zaliczony przez selekcjonerów Festiwalu Polskich Filmów w Gdyni do ścisłego grona „ekstraklasy polskiego kina” obraz Rafaela Lewandowskiego „Kret” to rarytas krajowej kinematografii - thriller atrakcyjnie opowiadający o współczesnych bohaterach zmagających się z mrocznymi tajemnicami swoich najbliższych.Docenioya również poza granicami kraju (festiwale Cinéma du Réel, w Paryżu i New Documentaries – MOMA w Nowym Jorku), pełna niespodziewanych zwrotów akcji historia Pawła, którego rodzinne szczęście z dnia na dzień zatruwa artykuł szkalujący dobre imię jego ojca i wspólnika w interesach. Paweł rozpoczyna prywatne śledztwo, by odkryć prawdę i oczyścić ojca z zarzutów.Jak daleko posunie się on, aby ochronić swoich bliskich? 

Piąta pora roku

„Piąta pora roku” to dramat obyczajowy przedstawiający historię dwojga ludzi z różnych sfer społecznych- emerytowanego górnika i nauczycielki, zapraszających nas do podróży sentymentalnej, odkrywającej uroki Śląska, ale i mówiącej o pragnieniach dojrzałych ludzi. To przewrotny film drogi, w którym możemy odnaleźć gorzką refleksję o niewykorzystanych możliwościach, ale i nieco złudną nadzieję, że ciągle czekają na nas nowe niespodzianki od losu. Obraz był prezentowany w ramach Panoramy Polskiego Kina na 37. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Zobaczymy w nim wspaniałą grę Ewy Wiśniewskiej i Mariana Dziędziela a także m.in.: Andrzeja Grabowskiego, Agnieszki Mandat, Leszka Lichota i Natalii Rybickiej. 

Senność

Kolejny film Magdaleny Piekorz, zdobywczyni Grand Prix na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za film "Pręgi"."Senność", drugie w dorobku autorki dzieło,jest opowieścią o losach trójki bohaterów: młodego pisarza, utalentowaniej aktorki i początkującego lekarza. Ludzi z pozoru tak różnych łączy emocjonalna stagnacja, poczucie niekontrolowania własnego życia.Losy bohaterów tak od siebie różnych niespodziewanie przetną się. Każdy pod wpływem impulsu zbudzi się od życia,próbując zerwać z dotychczasowym stanem rzeczy, podejmując wyzwanie pójścia własną drogą, budząc się z emocjonalnie letargicznego snu.Czy starczy im sił, odwagi i czasu do skorzystania z szansy, jaką przynosi im życie? 

Młyn i krzyż

Za sprawą najnowszych osiągnięć techniki Lech Majewski ożywił słynny obraz "Droga Krzyżowa" Bruegla. Podczas trzyletniej produkcji zastosowano rozwiązania znane z "Labiryntu Fauna", czy "Avatara". Twórcom udało się wygenerować komputerowy obraz wyjątkowo zbliżony do wizji malarskiego oryginału. W roli Bruegla wystąpił Rutger Hauer, a na ekranie towarzyszy mu m.in. Michael York wcielający się w postać bankiera Jonghelincka.

Wszystkie kobiety Mateusza

Pewnego dnia, dość niespodziewanie, trochę przypadkowo i banalnie umiera Mateusz. Wydarzenie to rozpocznie lawinę zdarzeń, które do góry nogami wywrócą życie małego, cichego i spokojnego miasteczka. "Wszystkie kobiety Mateusza" to opowieść o niewierności i jej konsekwencjach, o umieraniu, o kobietach i o małym miasteczku To dowcipne, oryginalne i pełne uroku oswajanie śmierci poprzez miłość. Cała historia opatrzona zdjęciami Adama Sikory, wielokrotnie nagradzanego prestiżowymi nagrodami. 

Ewa

„Ewa” to poruszający film o silnych relacjach emocjonalnych między kobietą i mężczyzną, którzy muszą żyć normalnie w nienormalnych warunkach. W obliczu grożącej rodzinie biedy w tytułowej bohatercie budzi się charakterystyczna dla kobiet siła do walki o to, co dla niej najważniejsze - o dzieci, dom, stabilizację, o możliwość godnego życia. Film jest pretekstem do analizy otaczającej nas, często trudnej, rzeczywistości i relacji międzyludzkich. Jest także bodźcem do ukazania zmagań rodziny ze światem, w jakim przyszło im żyć, z otoczeniem i z własnymi emocjami, bólem, lękami i moralnością.Film jest laureatem konkursu "Nowe Filmy Polskie", a także otrzymał 5 nominacji do Nagrody Złotej Kaczki w 2011 roku. 

Laura

Jednej rodziny i dwóch dramatów, toczących się równolegle. "Laura" to obraz oparty na autentycznych wydarzeniach, do których doszło w lutym 2006 roku w Rudzie Śląskiej. W kopalni Halemba wybuchł wtedy metan powodując przysypanie 30-letniego metaniarza Zbigniewa Nowaka. W tym samym czasie w walce o przetrwanie bierze udział jego córka, tytułowa Laura, u której jakiś czas przed wypadkiem ojca wykryto poważną chorobę. Czy kolejne dni przyniosą szczęśliwe rozwiązanie obu tych historii? 

Zgorszenie publiczne

Pełnometrażowy debiut Macieja Prykowskiego to żywiołowa komedia o małym osiedlu familoków i spojrzenie na jego mieszkańców- trochę realne, trochę magiczne, ale bardzo ludzkie i ciepłe. Bohaterowie wiodą spokojne życie, upływające na popijaniu piwa i wspominaniu starych dobrych czasów.Porządek zakłóca pojawienie się „zgorszyciela”, co wywoło całą serię komiczno-romantycznych zdarzeń. W jednym filmie odnajdziemy wszystko, czego oczekuje widz: miłość, zabawę, chwilę wzruszeń, obserwację psychologiczną i charakter regionu, o którym opowiada. 

Dziadek piaskowiec

„Dziadek Piaskowiec” to surrealistyczna, nieco groteskowa legenda zrealizowanego w ramach programu edukacyjnego "Nowe Legendy Miejskie Śląska", którego celem jest upowszechnianie wśród dzieci inicjatyw artystycznych, uruchamianie wyobraźni, pogłębianie związków z miejscem zamieszkania, ale przede wszystkim przygoda z literaturą i filmem. Panujący w dzielnicy Zanadka w Zabrzu, Dziadek Piaskowiec Alojzy, całkowicie zawładnął jego mieszkańcami, a większość zwierząt zamienił w piasek. Pozostała mała grupa zwierzęcych rebeliantów, którzy nie mając już gdzie się schować, postanawia rozprawić się z tyranem. 

UFO w Piekarach

Rodzice dziewięcioletniego Karola wpadają na doskonały pomysł, jak sprawić, by ich syn był grzeczny. Przekupują go upragnionym prezentem o nazwie AKX, reklamowanym w telewizji jako nadzwyczajna zabawka. Problem w tym, że reklama nie kłamie… Film zrealizowany na podstawie opowiadania uczniów szkoły w Piekarach Śląskich, w ramach projektu filmowego Nowe Legendy Miejskie – edycja śląska. 

SILESIA FILM